CellTrack - pomocník lovce BTS

Instalace

Stažení

CellTrack je freewarová aplikace pro mobilní telefony Nokia s operačním systémem Symbian S60, dostupná ke stažení ze stránek autora. Pro telefony vyrobené od roku 2006 do současnosti, které mají systém S60 3rd (také označovaný 9.x), je relevantní verze CellTrack91, ke stažení až na úplném konci stránky. Aplikace na začátku stránky je určena pro starší telefony se systémem S60 2nd. Vše, co se píše dále v tomto článku, se týká výhradně verze pro S60 3rd!

Verze

Mám různou zkušenost s různými verzemi CellTracku na různých telefonech. Aktuální verze je 1.0.10. Starší verze je problém sehnat, můžu poskytnout přes email. Na telefonech s FP1 a novější běží tato poslední verze spolehlivě, pro telefony bez FP1 je lepší použít nejstarší verzi 1.0.0.

Instalace

Instalace je poněkud složitější, jelikož aplikace není podepsaná (signed), a tudíž ji telefon odmítne nainstalovat jako nedůvěryhodnou. Telefon je třeba nejprve upravit, hacknout, aby umožňoval instalaci nepodepsaných aplikací. Zkušený uživatel to zvládne sám na základě postupů, které najde v Googlu (installserver s60, rootsign, ...). Uživatel méně technicky zdatný svěří svůj telefon do péče zkušenějšího kolegy. Nutno podotknout, že tento hack nemá žádné negativní vedlejší následky, a umožní instalace velkého množství zajímavého freewaru, který taktéž není podepsaný.

Vhodné telefony

Pokud byste si chtěli pořídit druhý telefon speciálně na sledování sítě, lze doporučit starší 6120 classic. Cena tohoto telefonu se pohybuje kolem 1200 korun. Tento telefon podporuje UMTS (3G), takže jej lze použít i pro lov těchto moderních sítí.

Nastavení

Po instalaci je třeba CellTrack vhodně nastavit. Zvolte Options - Settings:

V menu Logging zapněte logování: Log Mode na Cell Changes. CellTrack bude zapisovat do paměti telefonu údaje o všech navštívených buňkách, pro každou buňku jeden řádek.

Níže v tomto menu ještě doporučím zapnout Beep on unknown Cell. Telefon vás pípnutím upozorní, že jste vstoupili do pokrytí neodlovené BTS. Zároveň doporučím vypnout Beep on good Signal, jelikož telefony Nokia s S60 3rd stejně nezobrazují korektně sílu signálu.

V druhém podmenu Display je nutno nastavit Show short Cell Id na Off, jinak telefon nebude zobrazovat plnou identifikaci buněk v 3G síti. Dále je vhodné podle obrázku nastavit parametry pro seznamy BTS, které do programu budete nahrávat, a podle sledované sítě vhodně zvolit položku Second Search (viz tabulka níže).

Seznamy

Velkou předností CellTracku je dobrá práce se seznamy BTS. Seznamy mohou být do programu nahrány ve formátu CLF. Aktuální seznamy českých operátorů ve formátu 3.0 UTF-8 jsou ke stažení z GSMwebu zde. Jméno souboru se seznamem musí odpovídat číslu sítě, a soubory musí být umístěny do adresáře \Other\CellTrack v interní paměti telefonu:

Když jsou seznamy na svém místě, v CellTracku zvolte z menu Database - Generate DB:

Po několika vteřinách operace skončí úspěchem. Následně přejděte do pokrytí jiné buňky, nebo zavřete a znovu spusťte CellTrack, podle toho, co je jednodušší. Měli byste vidět následující obrazovku:

Používání

Telefon je přihlášen do sítě O2 CZ (230 02), je v UMTS/3G pokrytí (zde označeno další synonymní zkratkou WCDMA). Aktuální Cell ID je 203294731, neboli 3102*65536 + 2059. RNC je 3102 a krátké Cell ID v rámci RNC je 2059. Seznamy na GSMwebu pracují s dlouhým Cell ID, takže nezapomeňte vypnout volbu Show short cell Id, jinak bysme nemohli vaše úlovky přidat do seznamů. LAC je 3142, a na rolující řádce dole je popis načtený ze seznamu. Pokud telefon zaznamená buňku, která není v seznamu, zobrazí se zde no info.

CellTrack je připravený na práci v síti, kde se jedno Cell ID vyskytuje několikrát. Chování programu se řídí volbou Second search. Pokud je zapnutá (on), telefon vyhledává buňku nejdřív podle kombinace Cell ID a LAC, a pokud nenajde, zkusí ještě Cell ID bez ohledu na LAC. Pokud je volba vypnutá (off), telefon hledá jen kombinaci Cell ID a LAC, jinak hlásí neznámou buňku. Důležité je uvědomit si, že v 3G sítích CellTrack pracuje s krátkým Cell ID, které ochotně zaměňuje s Cell ID z GSM sítě. Odlišuje je pouze LAC a RNC. Vhodné nastavení volby Second search pro různé operátory v ČR je v následující tabulce:

OperátorSoubor clfSecond search
T-Mobile - jen GSM23001gsm.clfOn
T-Mobile - jen 3G23001umts.clfOn
T-Mobile - GSM+3G23001combined.clfOn
O2 - jen GSM23002gsm.clfOn
O2 - jen 3G23002umts.clfOn
O2 - GSM+3G23002combined.clfOff
Vodafone - jen GSM23003gsm.clfOff
Vodafone - jen 3G23003umts.clfOn
Vodafone - GSM+3G23003combined.clfOff

Druhá obrazovka nahoře představuje přehled v minulosti zachycených buněk, dostupný před nabídku Options - List.

Pokud je zapnutá příslušná volba, CellTrack vytváří záznamy (logy) o zachycených buňkách. Doporučujeme mít tuto volbu zapnutou, CellTrack mít neustále spuštěný na pozadí, a jednou za čas logy zkopírovat do počítače a prozkoumat, jestli neobsahují nové nebo přelacované buňky. Pokud tento průzkum nechcete provádět, stačí logy zaslat emailem na moji adresu pav@gsmweb.cz a já už je za vás prozkoumám. Soubory s logy vznikají ve stejném adresáři, odkud jste importovali seznamy BTS, a jmenují se trace*.log. Následuje ukázkový log příjezdu vlaku od Kolína do Prahy s přechodem z GSM do 3G a dírou v pokrytí v klánovickém lese:

Závěr

Postřehy, připomínky, žádosti o radu - na můj email pav@gsmweb.cz. Páv Lučištník 8.2.2010


(c) 2008-2010 GSMweb.cz