Jak lovit UMTS

Příprava

Software

Budete potřebovat 3G telefon se servisním menu nebo aplikací na odečet základních údajů - v podstatě stačí Cell ID a trochu představivosti. Já sáhl po symbianovských Nokiích.

V současnosti vím o jediném lovicím softwaru pro S60 3rd telefony - Viking CellPos. Program sleduje Cell ID, sílu signálu a GPS souřadnice z GPS přijímače připojeného přes Bluetooth (verzi, která umí obsloužit integrovanou GPS v Nokii N95 výrobce zatím nezveřejnil, já mám privátní verzi na testování, která toto umí.) Budete potřebovat registraci (10 dolarů + DPH), jinak nalovené údaje není jak prohlížet. Také LAC není vidět v aplikaci, jen v placeném exportu. Program je hodně bugový, komunikace s výrobcem veškerá téměř žádná.

Pokud máte starší Nokii s S60 2nd, můžete sáhnout po CellTracku, který neintegruje GPS, ale zase mi přijde uživatelsky přímočařejší. CellTrack je zdarma, ale neexistuje verze pro S60 3rd (zatím, je neveřejná verze pro testování).

Nokie trpí problémem s indikátorem síly signálu, který se při zapnutí zasekne na nějaké hodnotě a poté se nezmění do příští reselekce (přechod GSM-3G, přechod do jiného LACu). Tento problém lze obejít na modelech, které umožňují za jízdy přepínat mezi 3G, GSM a duálním režimea - přepnutí z duálu na 3G a zpět vyvolá aktualizaci ukazatele síly signálu.

Lov

3G dupluje GSM

O2 dává své 3G sajty na existující GSM sajty, kde může. Tipnul bych si, že 80% GSM sajt v Praze má na sobě nyní i 3G. Na druhou stranu čistě 3G sajty jsou velmi vzácné (ale existují, nejčastěji jako indoory, ale i v klasickém třísektorovém provedení na střeše). Tohle umožňuje dvě taktiky. Za prvé, předem z mapy nastudovat existující GSM sajty a ty obejít. Za druhé, přepnout v terénu telefon do GSM, zjistit ze seznamu o jaký sajt jde, a prověřit zda je na něm přítomna zachycená 3G buňka.

Obvykle bývá na sajtu stejný počet 3G sektorů, jako GSM 900 sektorů, ale není na to spoleh. Bývají 3G indoory. Naopak sem nezaznamenal žádné 3G mikrocelly na úrovni ulice nebo 1. patra domů.

Tři sektory - obejít

Nejsnadnější sajt na ulovení je třísektorovka, která svítí do celého kruhu po třech zhruba 120 stupňových sektorech. Tam stačí obejít barák a pokud se vám spolehlivě vystřídají tři sekvenčně očíslované Cell ID, máte hotovo. Pokud máte dvě sousední Cell ID a v dohledu žádné antény, můžete zkusit najít jejich rozhraní ve dvou různých ulicích, a potom natáhnout přímku, která by vás měla dovést k sajtu. Další pomůcka je samotné Cell ID - obvykle se čísluje ve směru hodinových ručiček - severovýchod, jih, severozápad, takže když jdete na západ a Cell ID se zmenší, sajt je od vás na jih, když se Cell ID zvětší, sajt bude na severu.

Výseč kruhu

Relativně hodně sajtů je dvousektorových. Pokud je sajt umístěn na budově, která má průčelí na rušnou ulici, ale zezadu je třeba park, svítí oba sektory každý do jednoho směru této rušné třídy, a do parku nesvítí nic. V podstatě je to třísektorovka bez třetího sektoru dozadu.

Příklad: budova Raiffeisten banky na Ohradě má na střeše dva sektory, které svítí na Koněvovu ulici. Za budovou, v parku, není z této sajty prakticky žádný signál a oblast vykrývá sektor z Kališnické ulice.

Existují i jednosektorové sajty, třeba na Jarově v Habrové ulici, na paneláku na kraji sídliště, kde jedna 120 stupňová výseč obslouží paneláky a zbytek horizontu sou lesy.

Vizuální identifikace antén

Antény vypadají podobně jako ty na 1800 MHz GSM, jsou jen o něco málo kratší. Vladimír Bílý radí všímat si předzesilovačů - kabel z antény nejde přímo do technologie, ale prochází ještě přes malou bílou krabičku, namontovanou v blízkosti antén.

Chytáky

Pod svícnem je tma

Přijdete k baráku, který má na střeše antény, které podezříváte. Celou dobu máte krásně na mobilu dané Cell ID. Ale úplně u baráku najednou dostanete Cell ID sajty, kterou běžně chytáte tak 500 metrů zpátky. Tato situace nastává nepříjemně často. Antény mají vertikálně hodně úzký svazek a pod pětipatrovým panelákem je dost velká tma na to, aby sousední buňka hrála silněji. Při obcházení potenciální sajty je třeba chodit na opačné straně ulice, nebo třeba o jeden blok baráků dál.

Přímá viditelnost

Další špek - obcházíte barák, který má na střeše sajt. Je to třísektor, máte už dvě Cell ID. Vyjdete zpoza baráku na hlavní třídu a najednou chytáte buňku, která je na té ulici o 500 metrů níž. Tohle je taky úplně normální. Pokud máte přímou viditelnost na vzdálenější sajt, ten přebije místní sajt, který může být 50 metrů od vás, ale za budovou. Při bedlivém sledování mobilu lze tato místa odhalit - vždy když se Cell ID ostře změní při vyjití z boční ulice na hlavní ulici, můžete podezřívat vzdálený sajt na přímé viditelnosti. Občas to dojde tak daleko, že sajt na střeše hraje jen z jedné strany baráku, na druhé straně je přebit vzdálenější buňkou.

Občas tento efekt znemožní odlovení třetího Cell ID u třísektorové sajty. Možné řešení je poodejít dál od lovené sajty tak, aby se rušící sektor dostal za blok domů a byl tak opět utlumen.

Příklad: Třísektorovka na Senovážném náměstí 24, třetí sektor svítí přes blok domů k tramvajové zastávce Hlavní nádraží. V parku před hlavním nádražím ale dominuje sektor z rohu Washingtonovy ulice. Třetí sektor ze Senovážného lze zachytit na tramvajových kolejích v podjezdu pod magistrálou.


(c) 2007 GSMweb.cz