Vyhledávání
Hledat:       v    Operátor
Vše Pouze bez GPS Pouze s GPS      Vše Pouze bez foto Pouze s foto

T-Mobile - 17797 | O2 - 18472 | Vodafone - 14080 | Foto - 27509 (7)
T-Mobile UMTS - 11985 | O2 UMTS - 16310 | Vodafone UMTS - 6760
T-Mobile LTE - 29597 | O2 LTE - 21183 | Vodafone LTE - 21152 | O2 CDMA - 1265

Tipy na lov jako přehledná mapa nebo nepřehledná tabulka.


NSN u T-Mobile končí jako dodavatel RAN

Červenec 7th, 2015

T-Mobile zahájil výměnu svého 3G hardwaru na vysílačích pilotním clusterem čtyř NodeB na Strakonicku. Novým dodavatelem je Huawei, který již T-Mobilu dodává 2G a 4G základnovky. Opouštěným dodavatelem je Nokia Siemens Networks (NSN), který překvapivě zvítězil ve výběrovém řízení před čtyřmi lety. NSN tak na trhu s RAN prvky v České republice zůstává už jen jako dodavatel 4G pro O2. Důvodem swapu je zřejmě SingleRAN feature, tedy vysílání UMTS+LTE 2100 z jednoho transcieveru, kterou provozuje na hardwaru Huawei český Vodafone. V T-Mobilu ale zůstává NSN jako dodavatel hlasové části core sítě.

LTE Band Lock na telefonech Samsung

Srpen 8th, 2014

Vyvolejte Service Mode *#0011#, potom postupně zadávejte Menu - Back, Menu - Key Input - Q, Menu - Key Input - 0000. Chvíli počkat, objeví se Main Menu. Prolistovat nabídkami: UMTS, Debug Screen, Phone Control, Network Control, Band Selection, LTE Band Preference. B3 je 1800, B7 je 2600, B8 je 900 a B20 je 800 MHz pásmo.

LTE: co ukáže váš běžný Android

Duben 18th, 2014

Lovci i řadoví uživatelé dostali s Androidem 4.2 do rukou nástroj, jak ošmírovat základní parametry LTE sítě, a to v ceně běžného telefonu. Hlavní novinkou je zobrazení dosud na Androidu (s vyjímkou TEMS variant) nedostupného Physical Cell ID. Poslední nedostupnou veličinou tak zůstává frekvenční pásmo.

Z několika aplikací, které pracují s novým API, se nám osvědčila jako nejpřehlednější aplikace G-NetTrack, kterou stáhnete zdarma z marketu.

Výchozí obrazovka zobrazuje všechny důležité parametry. Odshora dolů to je- kód sítě (230-03 je Vodafone), Tracking Area Code (obdoba LAC z 2G/3G sítě, v našich seznamech neuváděné), eNodeB ID je číslo základnové stanice, spolu s Cell ID dává identifikaci sektoru, Physical Cell ID (obdoba scrambling kódu ze 3G sítě) je uvedeno za lomítkem. Třetí řádek obsahuje běžné metriky kvality signálu.

Užitečnou pomůckou pro práci v terénu je drivetest zobrazení, které nejdůležitější metriky zobrazí velkým písmem v přehledné tabulce:

Pro lepší použití Drive obrazovky pro lov LTE doporučuji ještě v Nastavení zapnout zobrazování PhysCID:

Do aplikace lze nahrát seznam známých BTS. Tuto funkci je nutné nejdříve zapnout v Nastavení volbou Show Sites:

Poté stačí do správného adresáře narafičit soubor cellfile.txt a znovu spustit aplikaci:

Seznamy pro české sítě si můžete stáhnout z následující lokace: http://www.gsmweb.cz/android/g-nettrack/

Ne všechny telefony dokáží zobrazit PhysCID v LTE síti. Následuje krátký výčet telefonů, které má redakce ověřeny. Pokud můžete přispět k rozšíření tohoto seznamu, prosím pište.

Telefony s LTE podporou, které zobrazí PhysCID:

Google Nexus 5
HTC Desire 601 (od verze Android 4.4)
Samsung Galaxy S4
Samsung Galaxy S4 Mini (oficiální firmware do verze Android 4.2, neoficiální CyanogenMod i v 4.3)
Sony Xperia Z
Sony Xperia Z1 a Z1 Compact (s Androidem 4.4.4)

Telefony s LTE podporou, které nezobrazí PhysCID:
HTC One SV
Samsung Galaxy S4 Mini (oficiální firmware od verze Android 4.3)
Samsung Galaxy S5 (s Android 4.4)

Pokud máte LTE telefon s Androidem, který není uveden v seznamu a jste v pokrytí, prosím zkuste G-NetTrack a pošlete nám informaci.

Výsledky LTE aukce

Prosinec 20th, 2013

Dnes byl zveřejněn detailný přehled přídělů z letošní aukce kmitočtů. V pásmu 800 MHz dostali po 10 MHz odspodu nahoru T-Mobile, O2 a Vodafone. V pásmu 2600 MHz po 20 MHz vydražili odspodu nahoru O2, T-Mobile a Vodafone. Horních 10 MHz zůstalo neprodáno. V pásmu 1800 MHz získala O2 3 MHz, kterými si spojila a rozšířila svoje existující příděly, nyní drží 17 MHz. T-Mobile získal 2 MHz sousedící zespodu s O2, nyní drží rovných 20 MHz. Vodafone dokoupil 4 MHz, které ho dělily od horního okraje pásma, nyní vlastní 22 MHz. Volný blok o velikosti 15,6 MHz zůstal nepřidělen. Všechny nové přiděly jsme zapracovali do přehledu přídělů v ČR, nové příděly v 1800 pásmu jsou vyznačeny světlejší barvou.

Samsung Galaxy SIII LTE + TEMS Pocket

Duben 10th, 2013

Měřící software TEMS od švýcarské firmy Ascom se podíval již do řady Androidových dotykoplacek. Jedné z nich jsem se podíval na zoubek. Společníkem mi byl pilotní provoz LTE v Chytré síti v Jesenici u Prahy.

Telefon kromě obligátních 2G a 3G pásem podporuje LTE ve všech pro ČR aktuálních pásmech - 800, 1800 a 2600. Telefon by již měl podporovat CSFB, nicméně tato fýčura pravděpodobně ještě není zapnuta v pilotní síti O2.

Úhlavní lovící obrazovka. Ve společném záhlaví, které je při pohybu po aplikaci neustále na očích, je frekvence, síla signálu a fyzická i skutečná identita aktuální buňky. Pod ní v tabulce je přehled sousedních slyšených buněk. LTE odbouralo nutnost konfigurovat sousední buňky, místo toho telefon vesele použije jakýkoliv signál, který je schopen zdekódovat. Zde na obrázku frčíme na třetím sektoru z Jesenice (physcid=3), slyšíme ještě druhý sektor (2) a probouraly se k nám i Horní Jirčany (8).

V sousední obrazovce je k dispozici graf signálových úrovní za posledních 60 sekund.

Další zásadní konfigurační parametry sítě, hlavně použitá šířka pásma (10 MHz).

A vysíláme :) Kvalita signálu je dobrá (+18,2 dB), graf a čísla nad ním vyjadřují podíly použitých modulací (čím víc QAM tím víc adidas). V grafu je dále vidět počet přidělených resource bloků. Kupodivu je nemám všechny pro sebe, jen 44 z 50 možných, ha! Nejsem v síti sám :)

Datová prostupnost, točíme nějakých 16 megabitů na downlinku…

Všechny tyto obrázky jsou získány funkcí Screenshot přímo v aplikaci, která v jeden okamžik uloží všechny obrazovky programu, nejen tu, na kterou právě koukáte. Velmi šikovná věcička. Z této obrazovky bych vypíchl parametr Timing Advance. Z pozorování sem si odvodil, že jeden bod TA odpovídá přibližně 1300 metrům v terénu. Granularita hodnoty je 0,065, což odpovídá zhruba 80 metrům.

Ve srovnání se staršími TEMS modely založenými na hloupých SonyEricsson tatrankách chybí možnost zámku na konkrétní kanál, možný je jen zámek do kmitočtového pásma. Dále chybí v modelu W995 představená možnost úrovňového scannu 2G a 3G pásma.

Z nových fičurek bych vypíchl možnost koukání do L3 signalizace přímo na displayi telefonu, včetně detailního decode, viz následující obrazovka:

Samozřejmostí zůstává možnost nahrávat si v telefonu log, který po zkopírování do počítače je možnost v programu Investigation přehrát i exportovat.

Začíná rok LTE

Duben 1st, 2013

Letošní rok bude jednoznačně rokem, kdy v naší zemičce započne výstavba užitečného LTE pokrytí. Paradoxně k rozhoupání operátorů nejvíce přispěla chaotická kmitočtová aukce, jejíž nedávný nezdar dal jasný signál operátorům dále nečekat a začít konat. Telefónica O2 již započala s výstavbou úvodního clusteru své LTE 1800 sítě v okolí svého sídla na Praze 4. Zasaženými oblastmi jsou Nusle, Vršovice a Vinohrady.

O2 4G P4

I když lze říci, že v kurzu jsou jednoznačně vícepásmové antény, detaily vykazují značnou variabilitu. Můžeme jen spekulovat, nakolik je to snaha vyzkoušet si různé varianty řešení, a nakolik je to snaha flexibilně recyklovat již nainstalované prvky infrastruktury.

Bystřická. Na první fotce vidíme celou škálu perspektivních rádiových technologií dneška :) včetně CDMA450. LTE je v dvoupásmové anténě vlevo nahoře. Na fasádě budovy se LTE nastěhovalo do antény po DCS, atypicky bez RETu. Varianta s TMA je v tomto clusteru nejběžnější.

Ohradní. Zde si v rámci jedné sajty operátor vyzkoušel dva různé přístupy. Zatímco na sektoru zcela vlevo je použit vzdálený rádiový modul (RRH), sektory vpravo mají jen TMA. Můžeme spekulovat, že důvodem nasazení RRH je vzdálenost nosiče od technologie umístěné v bílém kontejneru na opačném konci střechy.

Ohradní II. Zde bylo do třípásmové antény spolu s LTE 1800 nastěhováno i UMTS 2100.

A na závěr hádanka. Tato krásná instalace vyrostla na střeše rohového domu na Vinohradech, ulice Bělehradská a Koubkova. V úrovni ulice mají mikrocely dva naši operátoři (s O2 ještě T-Mobile) - tipnete si, komu patří tato nová instalace?

Čtvrtá generace s pindíky nepočítá

Nutností pro LTE v této fázi je uvolnit pásmo 1800, díky čemuž z očividných důvodů dojde k masivním zásahům do celé GSM sítě. Je to jedinečná příležitost napravit některé plánovací přešlapy zděděné po předchozích generacích. T-Mobile začal razantně likvidovat svoje pouliční mikrocely po Praze již s výstavbou 3G. Doufejme, že se nyní za nos chytí i O2. Vždyť nad smyslností streetcel se zamýšlel Mr. B již před 12 lety…

LTE: zjištění identity buňky pomocí QXDM

Listopad 29th, 2012

Autoři LTE normy zavedli termín E-CGI čili E-UTRAN Cell Global Identity. E-CGI se skládá ze čtyř čísel: čísla země (MCC), čísla sítě (MNC), ty nás zajímat nebudou. Zbylá dvě čísla jsou číslo eNodeB v síti, a čísla sektoru v rámci eNodeB. Tyto dvě dohromady tvoří Cell Identity (CI). V rámci eNodeB je možno začíslovat 256 sektorů. Identita buňky je obsažena v systémové zprávě SIB1 vysílané na DL-SCH (Downlink Shared Channel).

LTE sítě odbouraly koncept oblastí (LAC). Místo nich je zaveden pojem Tracking Area, sledovací oblast, který má příslušné číslo TAC (Tracking Area Code) v rámci sítě, případně globální TAI (Tracking Area Identity). Funkčnost je v praxi stejná jako u LAC v sítích 2G/3G, s podstatným rozdílem, že mobilka může být přihlášena do více TA zároveň (typicky posledních pěti), čímž se odbourává neustálé přehlašování při opakovaných přechodech přes hranici oblasti. Opět je to šikovný koncept převzatý ze sítí CDMA2000.

Středový kmitočet, na kterém je vysílán rádiový kanál, je označován EARFCN (E-UTRA Absolute Radio Frequency Channel Number) a v principu se neliší od ARFCN používaných v 3G sítích, jen jeho výpočet je neskonale složitější.

Jelikož LTE je širokopásmová technologie s reuse faktorem 1:1 (stejně jako CDMA2000 nebo UMTS), je nutné zajistit snadnou identifikaci sousedních buněk. V LTE je to zajištěno vysíláním synchronizačních sekvencí na předem známých subnosných. Nejdříve se vysílá jeden ze tří SSS (Secondary Synchronization Signal), hned po něm jeden ze 168 PSS (Primary Synchronization Signal). Kombinace PSS a SSS dává jednu z 504 možných identit a označuje se Physical Cell ID. Pozor! Nejde o Cell ID ve smyslu slova známém ze starších sítí. Jeho funkce je ekvivalentní k scrambling kódům z 3G nebo PN Offsetům z CDMA2000.

Přejděme konečně k praxi. V QXDM se připojíme na diagnostický port modemu (funkční se ZTE modemem od O2 i s Huawei modemem od T-Mobile) a nastavíme příjem RRC CSP zpráv:

Po úvodním vyhledání sítě nebo po každé reselekci, ale nikdy jindy, se nám Messages View zaplní smečkou zajímavých informací (kliknutím na následující náhled otevřete záznam celé jedné reselekce):

Zde snadno zjistíme jak rádiový kanál (1523) tak Physical Cell ID cílové buňky (260), tak Cell Identity (6145037 čili 24004:13). A hoplá.

Pilot T-Mobile LTE ve vzduchu

Listopad 3rd, 2012

T-Mobile plní sliby a postavil pilotní síť LTE v Mladé Boleslavi. Spuštění pro veřejnost lze čekat v nejbližších týdnech. Síť je v provozu na pásmu 1800, šířka pásma 10 MHz, středová frekvence EARFCN 1523 (GSM kanály 647-697). GSM 1800 však z Mladé Boleslavi nezmizelo, místo zbylo na tři hoppingové skupiny. Antény na střechách nahradily antény pro bývalý Internet 4G.

Síť je pro běžné SIM karty v tuto chvíli nepřístupna, odlovení provedu po spuštění veřejného provozu :)

Proč mobilní data nemohou být levnější

Říjen 26th, 2012

Předražení čeští mobilní operátoři, specifický trh, oligopolní kartel, zloději vydřiduši a šmejdi?

Ale kdeže. Alespoň co se týká mobilních dat.

Dejme čísla dohromady. Odhadneme-li provozní náklady a systémovou kapacitu, můžete vypočítat přímé provozní náklady operátorů. Přenést 1 GB dat přes optimálně vytíženou EDGE BTS stojí řádově 200 Kč, přes 3G sajt 50 Kč, pokud přidáme druhou nosnou, nějakých 25 Kč. To jsou ovšem ideální čísla, ne všechny BTS jsou vytíženy optimálně, pokud zahrneme málo vytížené vesnické BTS do průměru, tak uvedená čísla musíme vynásobit dvěma. Uděláme mix 2G/3G a jsme na nějakých řekněme průměrně 250 Kč/1 GB. To je holý náklad na mobilní síť! Musíme přidat další náklady - infolinku, DPH, marketing a přebujelou byrokracii a jsme na 500 Kč/1 GB skutečných nákladů.

The odd one out. Rakousko je trh specifický velmi nízkými cenami mobilních služeb. Agresivní konkurence čtyř fyzických operátorů stlačila marže k nule a tamní operátoři poskytují služby v podstatě za náklady. V zemi, kde lze 99% provozu realizovat na triple-carrier 3G síti, lze opravdu nabídnout pohádkové ceny, když provozní náklady jsou v řádu 50 Kč/1 GB. Overheady odbourá low-cost přístup, a máme tu anonymní předplacenku 10 GB za 20 euro strháváno po kilobajtech.

V ostatních západních zemích jsou ceny vyšší, někde více, někde méně, někde jsou i vyšší než ceny české. Ve východních zemích jsou nižší ceny vykoupeny výrazně nižší kvalitou služby.

Proč jsou české ceny v kontrastu s jižními sousedy tak vysoké? Protože u nás máme tři premium brands. Samotné náklady na provoz sítě jsou jen menší částí celkových výdajů českých operátorů, které živí spousty zbytných malovačů powerpointových grafů a marketingových velikánů. Až příště uvidíte v televizi reklamu na O2, je to koruna k vašemu paušálu navíc. A proč proboha Vodafone vydává lifestylový časopis? Proč? A celý Rok jinak? Všechny tyhle nekmenové aktivity se samozřejmě musí z něčeho zalepit.

Neomezeně neomezené? Iluze! Každý tarif, a u neomezených to platí dvojnásob, je kalkulován s nějakým předpokládaným průměrným čerpáním volných jednotek. Ne všech, ale nějaké poměrné části, která odpovídá průměru všech zákazníků daného tarifu. Pokud bude u 1 GB tarifu průměrné využití jen 700 MB, tak může operátor dát tarif o 30% levněji než jsou náklady na 1 GB a pořád neprodělá.

Tohle je mechanismus, který umožňuje pohádkově levné nabídky pro firemní zákazníky. Pokud nabídneme jen jeden neomezený tarif všem zájemcům o mobilní data v rámci firmy, tak průměrné čerpání bude nízké, protože spousta  zaměstnanců data využívá jen okrajově. Průměrné využití potom můžeme odhadnout třeba na 1,5 GB. Pokud ale nabídneme neomezenený tarif do rezidentního trhu spolu se škálou odstupňovaných nižších tarifů, tak si neomezený tarif zakoupí jen ti, kteří se nevejdou do nejvyššího nižšího tarifu (řekněme 10 GB), takže průměrné využití můžeme odhadnout na 15 GB. Ha! Neomezený tarif pro firmy stojí operátora desetinu nákladů tarifu pro koncového zákazníka! Záhada rozkryta.

Vysoké marže na mobilním hlase umožňovaly v minulosti křížově dotovat ztrátové nabídky vysokých datových paušálů. S akcelerující cenovou erozí volání toto nebude v budoucnu možné, a vyšší datové balíčky budou buď zdraženy na nákladové ceny, nebo úplně zrušeny. Stačí se podívat na západní trhy.

Výhled je pochmurný.

Čeští operátoři nabízí dnes své vyšší datové tarify pod svoje náklady. Důvodem jsou vysoké druhotné náklady na provoz firmy a přetrvávající zaměření na hlasostřednou GSM síť. Rozhodnutí dřívějších stratégů neříznout do dojné krávy a nepostavit celoplošně jeden UMTS 900 carrier je dnes ortelem mobilních dat v České republice.

Spása příjde až ve formě LTE 800 sítí, které díky vyšší spektrální efektivitě umožní přinést do venkovského terénu mobilní data za desetinu nákladů dnešních sítí. Potom se snad dočkáme i rakouských cen.

TEMS a finální sklizeň GSM pásma

Červenec 18th, 2012

Jak by se vám líbilo nechat váš telefon během patnácti sekund proladit celé GSM pásmo a zaznamenat všechny parametry všech slyšitelných BTS?

Práci strojům! Potřebujete jen TEMS, hbité prsty a malé know-how.

Ptáte se, jak to funguje? Je to prosté! Tajným heslem je vyhledání dostupných sítí. Tato operace pro telefon představuje několik dílčích kroků. Nejprve proběhne powerscan, kdy telefon změří intenzitu signálu na všech kanálech pásma. Poté telefon zkusí dekódovat BSIC kód na všech kanálech, kde naměřil nadlimitní úroveň signálu. A nakonec se postupně telefon naladí na BCCH všech kanálů, kde úspěšně zjistil BSIC, a čeká na Type 3 nebo Type 4 zprávu, která obsahuje číslo sítě. A protože pracujeme s TEMSem, tak všechny tyto operace jsou ukládány do logu, který lze post-mortem zpracovat!

Malý háček to ale má. Oba typy obsahují ještě LAC, ale jen Type 3 obsahuje zároveň i Cell ID. Proto je třeba vyhledání sítě několikrát opakovat, aby se zvýšila pravděpodobnost, že u všech kanálů se telefon trefil do Type 3 zprávy.

Podrobný postup, nejprve terénní část (sběr dat):

1. Sežeňte si TEMS :)
2. Zamkněte telefon do GSM only režimu (Pocket Menu - Cell control - Lock to RAT- GSM)
3. Zapněte nahrávání logu (Start logfile rec.)
4. Proveďte vyhledání sítí (Main menu - Settings - Connectivity - Mobile networks - Select network)
5. Opakujte bod 4 až do úplného zblbnutí
6. Ukončete nahrávání logu

Zpracování vypadá následovně:

7. Přeneste log soubor do počítače
8. V aplikaci TEMS Investigation zvolte menu Logfile - Export Logfile
9. Přidejte úlohu (ikona Add order)
10. Vyberte Format - Text file

11. Klikněte tlačítko Setup, na druhé kartě zaškrtněte všechny tři Message Options

12. Zvolte log soubor (Input files), potvrďte, spusťte úlohu (ikona Start)
13. V podadresáři export relativně k umístění logu se vynoří dva soubory, ten který obsahuje v názvu slovo textexp zazipujte a pošlete Pávovi.

Alternativně, pokud nemáte rozchozené Investigation, můžete poslat Pávovi celý původní log z TEMSu a Páv už konverzi provede sám.

Odměnou vám bude krásný report a vědomí, že jste pomohli zlepšit naše seznamy aktualizací všech kanálů a BSIC kódů ve vašem okolí. Na závěr uvedu reálný výstup této metody, jízda vlakem přes Vysočinu po trase Kolín - Žďár nad Sázavou. Sto minut snažení s vyhledáváním sítí vyneslo 560 různých Cell ID. Kdo z vás to má?